Nedirektivní terapie hrou

Terapie hrou se považuje za jedinečnou strategii práce s dítětem. Je pro děti to samé jako pro dospělé psychoterapie nebo poradenství. Hra je pro děti přirozený způsob komunikace, stejně jako je pro dospělé přirozeným způsobem komunikace povídání. 

V herně se hračky používají jako slova a hra je řečí dítěte. Dětem jsou v terapii poskytnuty speciální hračky, které jim umožňují vyjádřit, co se jim těžko vyjadřuje slovy.

V průběhu terapie terapeut vytváří bezpečné a pečující prostředí, které dovoluje dítěti svobodně si hrát. Hra je zde chápána jako komunikační prostředek, kterým vyjadřuje své myšlenky, pocity, potřeby a přání.

Terapeut má možnost prožívat svět dítěte a aktivně s ním sdílet situace, které ho přivedly do terapie. Dává mu důležitou zpětnou vazbu o jeho prožívání, povzbuzuje ho ke svobodnému projevu bez vlastních komentářů a interpretací.

V herně se dítě učí zvládat reálné životní situace. Využívá na to svoje přirozené danosti a vnitřní zdroje, učí se vnitřní seberegulaci a sebekontrole.

Další informace si můžete přečíst v rozhovoru se Zuzanou Dubekovou. ZDE 

Zdroj: Inštitút terapie hrou 

Postup sjednání konzultace

1. Objednání konzultace prostřednictvím webu nebo na emailu terapie.hrou.kolin@gmail.com.
2. Vyrozumění o akceptaci objednávky společně s návrhem termínu.
3. Setkání s rodiči - vyjasnění si zakázky, zodpovězení otázek, představení metody.
4. Po pěti setkáních s dítětem následuje rodičovská konzultace.

Doporučený minimální počet terapií při méně závažných obtížích je 12.